Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny
Banki udzielając kredytów, muszą dbać o swoje interesy, upewniając się, że osoba zaciągająca pożyczkę będzie w stanie terminowo spłacić swoje zobowiązania. Dlatego też, przy staraniu się o kredyt hipoteczny, wymagane jest spełnienie określonych warunków, w tym także posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. W niniejszym artykule skupimy się na wyjaśnieniu, czym jest zdolność kredytowa, metodach jej obliczania oraz sposobach na jej poprawę w celu uzyskania kredytu hipotecznego.
Zdolność kredytowa co to jest?
Zdolność kredytowa to nic innego jak określenie możliwości spłaty zadłużenia przez osobę zaciągającą kredyt. Jest to niezwykle ważne dla banków, ponieważ mają one pewność, że dana osoba spłaci zobowiązanie w terminie. W związku z tym zdolność kredytowa jest jednym z podstawowych czynników decydujących o tym czy kredyt zostanie przyznany. Warto zaznaczyć, że ocena zdolności kredytowej nie jest ważna tylko w przypadku dużych kredytów hipotecznych, takich jak kredyt na zakup nieruchomości, czy kredyt na budowę domu, ale także przy kredytach gotówkowych na mniejsze kwoty.
Oprócz tego, że zdolność kredytowa decyduje o przyznaniu kredytu, to ma też wpływ na warunki kredytowe. Mianowicie od oceny zdolności kredytowej zależy, na jaki okres kredytobiorca będzie mógł zaciągnąć pożyczkę oraz jaką maksymalną kwotę będzie mógł otrzymać. Im prawdopodobieństwo spłaty kredytu będzie wyższe, tym większe kwoty zaproponuje bank.
Jak obliczyć zdolność kredytową?
Obliczanie zdolności kredytowej przez banki różni się w zależności od procedur obowiązujących w danej instytucji. W związku z tym, jeśli nie uzyskasz zgody na otrzymanie kredytu w danym banku, nie wykluczy to faktu, że możesz spróbować w innym. Niemniej jednak w każdej instytucji finansowej ocenę zdolności kredytowej przeprowadza się poprzez analizę ilościową oraz analizę jakościową.
Analiza ilościowa
Analiza ilościowa skupia się na sprawdzeniu sytuacji finansowej osoby chcącej zaciągnąć kredyt hipoteczny. W związku z tym bank sprawdza:
- Źródło i wysokość dochodów,
- Miesięczne koszty związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego,
- Obecne zadłużenie (wysokość innych kredytów, bądź pożyczek, w tym także produktów czy sprzętów na raty).
Wiadomym faktem jest to, iż gdy dochody są wyższe, tym szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej są większe. Podobnie istotną sprawą jest źródło dochodu, ponieważ banki przychylniej patrzą na osoby, które posiadają stabilne zatrudnienie, najlepiej umowę o pracę. Jednak w obecnych czasach banki coraz częściej banki akceptują umowy zlecenie przy kredytach, oczywiście pod warunkiem spełnienia kluczowych kwestii.
Kolejnym ważnym punktem są miesięczne koszty związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego, czyli stałe koszty opłat za czynsz i media. W tym wypadku całkowity koszt dzieli się na wszystkie osoby będące w danym gospodarstwie.
Dla banków również szczególne są informacje dotyczące wysokości innych kredytów i pożyczek oraz kart kredytowych. Im kredytobiorca będzie miał mniejsze zadłużenie, tym szansę na uzyskanie kredytu wzrosną.
Podsumowując, w analizie ilościowej bank głównie skupia się na sprawdzeniu sytuacji finansowej klienta w skali miesiąca, aby sprawdzić, czy zostaje wystarczająca ilość środków na spłatę nowego zobowiązania.
Analiza jakościowa
Analiza jakościowa ma za zadanie dostarczyć informacji na temat danych przyszłego klienta, które również wpływają na możliwość spłaty zobowiązania. W związku z tym instytucje finansowe sprawdzają:
- Wiek,
- Płeć,
- Stan cywilny,
- Ilość osób pozostających na utrzymaniu,
- Wykształcenie,
- Staż pracy,
- Zawód i stanowisko,
- Historia kredytowa.
Informacje na temat wieku są kluczowe dla banku, ponieważ mogą dzięki niemu określić możliwy okres kredytowania. Podobnie w przypadku płci, ponieważ wiek emerytalny jest różny dla kobiet i mężczyzn.
Stan cywilny jest istotny z uwagi na fakt, iż małżonek musi wyrazić zgodę na zaciągnięcie zobowiązania. Jednakże należy zaznaczyć, że wzięcie kredytu bez zgody małżonka jest możliwe, gdy została podpisana intercyza ustawiająca rozdzielność majątkową.
W przypadku historii kredytowej brany jest głównie pod uwagę raport BIK. Zawiera on informacje o spłacanych zobowiązaniach czy kredytobiorca sumiennie spłacał pożyczki oraz ile obecnie ma zadłużeń.
Sprawdź naszą ofertę: Doradca kredytowy Katowice, Doradca kredytowy Gliwice, Doradca kredytowy Częstochowa, Doradca kredytowy Gdynia, Doradca kredytowy Kielce, Doradca kredytowy Warszawa, Doradca kredytowy Łódź, Doradca kredytowy Lublin, Doradca kredytowy Piaseczno, Doradca kredytowy Legionowo, Doradca kredytowy online
Jak poprawić zdolność kredytową?
W celu zwiększenia szans na uzyskanie kredytu można spróbować poprawić swoją zdolność kredytową. Poniższej przedstawiamy kilka sposobów, jak tego dokonać.
- Zwiększyć miesięczne dochody,
- Spłacić posiadane zobowiązania,
- Zmniejszyć miesięczne wydatki,
- Posiadać wysoki wkład własny,
- Zaciągnąć kredyt z osobą, która poprawi zdolność kredytową.
Warto również skorzystać z pomocy specjalisty, który podpowie, jak zwiększyć zdolność kredytową w indywidualnej sytuacji klienta. Doradca kredytowy online dokładnie przeanalizuje sytuację finansową kredytobiorcy i pomoże wdrożyć działania mające na celu uzyskanie pozytywnej decyzji na otrzymanie finansowania.