Kredyt na start 2024 – Zmiany w programie
Program “Kredyt Mieszkanie na start 2024” przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma na celu wspieranie młodych ludzi w zakupie własnego mieszkania lub domu. Nowa wersja projektu ma zastąpić program “Bezpieczny Kredyt 2 proc.” i wprowadzić dopłaty do rat kredytu. Jednakże owa inicjatywa rządowa wciąż budzi sporo kontrowersji, jej start się opóźnia i stale są wprowadzane zmiany. Nowy projekt ustawy został opublikowany 16 lipca, wprowadzając szereg aktualizacji oraz podając datę uruchomiania programu przypadającą na 15 stycznia 2025 r. Jakie więc zmiany nas czekają i czy przyszli kredytobiorcy mają się czego obawiać?
Kredyt Mieszkanie na Start – Najnowsze informacje
Program „Kredyt Mieszkanie na Start 2024” przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma ruszyć 15 stycznia 2025 roku. Nowy projekt ustawy został opublikowany 16 lipca, wprowadzając szereg zmian mających na celu wsparcie młodych ludzi w zakupie własnego mieszkania lub domu. Najważniejszą nowością są limity dochodów uprawniające do korzystania z dopłat (o których możecie przeczytać w artykule ”Mieszkanie na start 2024 – Co czeka kredytobiorców w tym roku?”) oraz maksymalny próg wkładu własnego. Program przewiduje finansowanie dopłat do rat kredytu mieszkaniowego z budżetu państwa za pośrednictwem Rządowego Funduszu Mieszkaniowego (RFM) w Banku Gospodarstwa Krajowego. Koszt dla sektora finansów publicznych w związku z owym programem został oszacowany na 19,358 mld zł w ciągu 10 lat.
Kluczowe zmiany w programie Mieszkanie na Start 2024:
- Limity dochodowe: Ustalane co roku, z wyjątkiem gospodarstw domowych z co najmniej trójką dzieci.
- Brak ograniczeń cenowych za metr kwadratowy mieszkania.
- Maksymalna powierzchnia mieszkania:
- Singiel: do 50 m².
- Na każdą dodatkową osobę w gospodarstwie: dodatkowe 25 m².
- Przekroczenie limitu nie powoduje jednak braku przyznania dopłaty, a jedynie jej pomniejszenie 0 50 zł za każdy metr przekroczenia.
- Limity nie dotyczą budowy domu.
- Elastyczność w uzyskiwaniu kredytu: Możliwość wspólnego zaciągnięcia kredytu przez dwie osoby, bez względu na ich relacje prawne.
- Próg wkładu własnego: Nie może być wyższy niż 50 proc.
- Czas trwania projektu: od 15 stycznia 2025 r. do końca 2027 roku.
Warunki Kredytu na Start 2024 – Co jeszcze nowego?
Sprawdź naszą ofertę: Doradca kredytowy Katowice, Doradca kredytowy Gliwice, Doradca kredytowy Częstochowa, Doradca kredytowy Gdynia, Doradca kredytowy Kielce, Doradca kredytowy Warszawa, Doradca kredytowy Łódź, Doradca kredytowy Lublin, Doradca kredytowy Piaseczno, Doradca kredytowy Legionowo
Program „Kredyt Mieszkanie na start 2024” wprowadza szereg istotnych zmian i nowości w porównaniu do wcześniejszych inicjatyw. Program ten obejmuje dwa główne rodzaje kredytów: kredyt hipoteczny i kredyt konsumencki. Kredyt hipoteczny przeznaczony jest na budowę domu jednorodzinnego, zakup mieszkania lub domu, realizację inwestycji mieszkaniowej przez kooperatywy mieszkaniowe oraz na nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Kredyt konsumencki natomiast umożliwia partycypację w wynajmie mieszkania od Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM) lub wkład do spółdzielni mieszkaniowej.
Kredyt udzielany jest wyłącznie w złotówkach, choć dochody kredytobiorcy mogą pochodzić z różnych źródeł walutowych. Beneficjentami programu mogą być osoby samotne do 35 roku życia oraz rodziny i pary, niezależnie od wieku, pod warunkiem że nie posiadają innego mieszkania lub domu. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy posiadają udział nie większy niż 50 proc. w drodze dziedziczenia lub darowizny.
Dopłaty do rat kredytów mają charakter interwencyjny, wspierający młodych ludzi w czasach wysokich stóp procentowych. Wysokość dopłat jest uzależniona od liczby dzieci w gospodarstwie domowym, co może obniżyć oprocentowanie kredytu nawet do 0 proc. Nowa ustawa wprowadza również definicje dziecka oraz wykończenia lokalu mieszkaniowego, co precyzuje warunki uzyskania kredytu.